۱۳۹۶/۷/۲

فعالیت‌های پژوهشی و رسانه‌ای برای ایجاد وقف‌های قرآنی ضروری است

۱۲۵

.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور گفت: فعالیت‌های پژوهشی و رسانه‌ای برای ایجاد موقوفات قرآنی لازم و ضروری است.


به گزارش ایسنا،حجت‌الاسلام‌و المسلمین حمید محمدی در نشست شوراهای فرهنگ قرانی استانهااظهارکرد: لازمه احیای فرهنگ قرآن کریم، احیای فرهنگ وقف و انفاق است.


وی با اشاره به  اهمیت موقوفات قرآنی، افزود: همانطور که نفت به عنوان طلای سیاه شناخته شده است موقوفات قرآنی نیز طلای نورانی و ارزشمندی هستند که محصول آن ترویج فرهنگ قرآنی و دینی در جامعه است.


دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی اوقاف و امور خیریه گفت: بیش از 1000 نیت وقفی در کشور ثبت شده است که از این تعداد تنها 30 نیت وقف قرآنی در سازمان اوقافات و امور خیریه ثبت شده است و این مساله نشان از عدم توجه واقفین به اهمیت موقوفات قرآنی است.


وی با اشاره به اینکه از 30 موقوفه قرآنی تنها 20 موقوفه صددرصد با نیت قرآنی وقف شده است، ادامه داد: در آذربایجان‌غربی موقوفه صد درصد قرآنی وجود ندارد که باید با برنامه‌ریزی دقیق و عملی در راستای جذب واقفین قرآنی تلاش شود.


حجت‌الاسلام محمدی، فعالسازی مراوده اجتماعی در داخل سازمان، تبیین دیپلماسی جذب وقف قرآنی و ساخت فیلم برای توسعه فرهنگ وقف در زمینه فعالیت‌های قرآنی را از جمله اقدامات لازم برای ایجاد موقوفات قرآنی اعلام کرد.


وی با اشاره به کوتاهی و نقص هایی در زمینه نشر فرهنگ وقف در کشور افزود: در خصوص اقامه نماز پس از انقلاب فعالیت های مطلوبی صورت گرفت، اما در مورد وقف، رسانه‌ها و مجموعه های هنری کشور به جد ورود پیدا نکردند.


دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور با تاکید بر این موضوع که احیا وقف قرآنی؛ احیا زیرساخت فعالیت‌های قرآنی است، خاطرنشان کرد: اجرای فعالیت‌های قرآنی نیازمند پشتوانه اقتصادی است که از طریق موقوفات تحقق می‌یابد.


وی بر لزوم برنامه‌ریزی برای احیای گفتمان وقف در آذربایجان‌غربی تأکید کرد و گفت: برگزاری دوره‌های توجیهی وقف در موسسات قرآنی از راهکارهای مؤثر در زمینه تبیین اهمیت موقوفات قرآنی است.


وی ادامه داد: کارهای قرآنی در کنار فعالیت های مربوط به وقف نشان از پویایی این مجموعه است، بسیاری از نیات عام هست و قابل تطبیق با فعالیت‌های قرآنی است و در این زمینه نباید کوتاهی شود.


حجت‌الاسلام محمدی با تاکید بر ضرورت پرداخت متناسب به فعالیت‌های قرآنی و فعالیت های پژوهشی و رسانه ای، گفت: به جذب فعالیت های مردمی خودجوش در عرصه قرآنی و همکاری موسسات قرآنی برای جذب موقوفات قرآنی اهتمام داشته باشید.


وی افزود: آموزش متولیان قرآنی، رفع بی اعتمادی مردم نسبت به هزینه کرد موقوفات، اطلاع‌رسانی با دقت موقوفات و رفع ضعف شناخت مردم با آثار و برکات وقف اقداماتی است که لازم است در زمینه فرهنگ وقف و قرآن کریم انجام پذیرد.


دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور در پایان اظهار کرد: نبود طرح جامع و نقشه راه توسعه فرهنگ وقف به ویژه در عرصه قرآن ک


لیست نظرات