گاردین: رئیس جمهوری ایران ادبیات ترامپ را جاهلانه و کینه‌توزانه خواند

تهران - ایرنا - روزنامه انگلیسی 'گاردین' نوشت: رئیس جمهوری ایران گفت که جمهوری اسلامی اولین کشوری نخواهد بود که برجام را نقض کند ولی در مواجهه با نقض آن عکس العمل متناسب و قاطع نشان خواهد داد.

گاردین: رئیس جمهوری ایران ادبیات ترامپ را جاهلانه و کینه‌توزانه خواند

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا، گاردین به سخنان رئیس جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اشاره کرد و افزود:دراین سخنرانی که یک روز پس از اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا انجام شد، روحانی سخنان رئیس جمهوری آمریکا را بدور از شان مجمع عمومی سازمان ملل عنوان کرد.

وی همچنین گفت: تاسف بزرگی خواهد بود اگر برخی تازه واردان شرور عرصه سیاست توافق هسته ای ایران را خراب کنند چرا که با این کار دنیا را از یک فرصت بزرگ محروم خواهند کرد.

گاردین نوشت:ترامپ که پیشتر مجری یک شوی تلویزیونی عامه پسند بود روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که درباره عقب نشینی از توافق هسته ای تا 15 اکتبر(23 مهرماه) تصمیم گیری خواهد کرد. او سه بار تکرار کرد: 'من تصمیم خود را گرفته ام.' اما بدون اینکه به خبرنگاران بگوید چه تصمیمی گرفته است، افزود: 'بعدا به شما اطلاع خواهم داد.'

رئیس جمهوری اسلامی ایران در هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: ادبیات جاهلانه، زشت، کینه‌توزانه و مشحون از اطلاعات غلط و اتهام های بی‌پایه از زبان رئیس جمهوری آمریکا علیه ملت ایران دیروز در این مجمع محترم شنیده شد، نه تنها این گونه سخن‌ها در شان سازمان ملل نبود، بلکه در تقابل با خواسته امروز همه ملت‌ها از این اجلاس است، یعنی اتحاد دولت ها برای مقابله با جنگ و تروریسم.

سخنان جاهلانه و نسجیده ترامپ علیه ایران در سازمان ملل با واکنش بسیاری از مقام های عالیرتبه کشورهای مختلف از جمله همپیمانان آمریکا روبه رو شد. 

۱۳۹۶/۷/۲

۷۴