رقابت "ترانه علیدوستی" با برنده جایزه نوبل ادبیات

رقابت "ترانه علیدوستی" با برنده جایزه نوبل ادبیات

مدیران کتابفروشی‌ها، فروش کتاب در آذر را نسبت به ماه‌های گذشته قابل قبول ارزیابی کردند. همچنین آثار کازو ایشی گورو، جوجو مویز و عباس معروفی از پرفروش‌های این ماه بودند.

 آذر را می‌توان یکی از بهترین ماه‌ها برای کتابفروشان و دوستداران کتاب دانست. همزمانی آذر با برگزاری طرح پاییزه کتاب و همچنین کتابگردی عاملی شد تا کتابفروشان از این ماه خاطره خوبی به یاد داشته باشند و بتوانند فروش خوبی را تجربه کنند.

البته فروش آذر در مقایسه با ماه‌های گذشته خوب و قابل قبول بوده است و زمانی‌که نظر مدیران کتابفروشی‌ها را درباره میزان فروش آذر امسال نسبت به سال گذشته جویا شدیم، تعداد قابل توجهی از افت میزان فروش گلایه و اوضاع سال گذشته را بهتر ارزیابی کردند.

برخی از کتابفروشان هم معتقد بودند که طرح پاییزه و کتاب‌گردی هم در تمامی مدت برگزاری سبب فروش بیشتر نشده است و تنها در بازه‌های زمانی مشخصی توانسته این میزان را افزایش دهد. تعداد کمتری از مدیران کتابفروشی ها هم از فروش آذر ماه راضی بودند و ارزیابی مثبتی داشتند.

حال نگاهی خواهیم انداخت به پرفروش های کتاب در سومین ماه از سومین فصل سال، تنوع موضوعی آثار پرفروش در این ماه قابل قبول بوده است و شاهد حضور آثار نسبتا متنوعی از حوزه هایم مختلف هستیم.

نسبت حضور نویسندگان ایرانی در مقابل رقبای خارجی خود قابل قبول بوده است و شاهد رشد تعداد آثار نویسندگان ایرانی در میان پرفروش ها هستیم و به عنوان نمونه عباس معروفی دو اثر در میان پرفروش های آذر ماه دارد. همچنین کتاب «تاریخ عشق» با ترجمه ترانه علیدوستی این ماه در جمع پرفروش‎ها قرار دارد.

از میان نویسندگان خارجی هم کازو ایشی گورو که به تازگی نوبل ادبیات را از آن خود کرده است بیشترین آثار را در میان پرفروش ها دارد و توانسته به سلطه طولانی مدت الیف شافاک بر بازار کتاب ایران پایان بدهد. کتاب «بعد از عشق» الیف شاکاف که اثر دیگر او پس از رمان پرطرفدار «ملت عشق» است نتوانسته موفقیت اثر اول او را به همراه داشته باشد و تنها در یک کتابفروشی پرفروش بوده است.

آثار جوجو مویز، «مردی به نام اوه» و «روح گریان من» هم پس از آثار ایشی گورو مانند ماه های گذشته از آثار پرتکرار در پروفروش‌ها هستند.

تلاش خبرآنلاین بر این بود که تمامی کتابفروشی‌ها تعداد نسخه آثار پرفروش خود را اعلام کنند که به جز تعدادی، سایرین تمایلی به اعلام این آمار نداشتند، به همین منظور برخی دارای تعداد و برخی بدون تعداد هستند.

در ادامه با سایر آثار پرفروش نویسندگان ایرانی و خارجی در سومین ماه پاییز آشنا می‌شوید.(ترتیب کتابفروشی‌ها اتفاقی است و هدفمند نیست.)