علی یونسی: اکثر دنیای اسلام و علمای اسلام، درویش هستند/ روزنامه حامی دولت: تاثیرات برجام بر اقتصاد کشور به هیچ وجه احساس نشد

متاسفانه یونسی همانند بسیاری دیگر از اصلاح طلبان، جنایت چندی پیش عده‌ای از دراویش در خیابان پاسداران را نادیده گرفته است.

علی یونسی: اکثر دنیای اسلام و علمای اسلام، درویش هستند/ روزنامه حامی دولت: تاثیرات برجام بر اقتصاد کشور به هیچ وجه احساس نشد

علی یونسی: اکثر دنیای اسلام و علمای اسلام، درویش هستند


«علی یونسی» وزیر اطلاعات دولت اصلاحات در مصاحبه با روزنامه شرق گفت:


«کل این فرقه‌های درویشی و عرفانی در ایران، فرهنگ و ذات و ادب و آموزش‌شان در راستای یک شهروند نجیب، خوب و مطیع یک حکومت است؛ یعنی این‌ها اساساً یک جریان سیاسی یا مخرب و خطرناک نیستند. بالاخره همه فرقه‌ها در ذاتشان صلح، اخلاق، نوع‌دوستی، خدمت به مردم و عبادت خدا هست. این‌ها برای حکومت سرمایه بزرگی هستند؛ چون آنها شهروندانی آرام، نجیب و مطیع هستند. آن‌ها برای تقابل با جریان‌های افراطی مانند داعش و طالبان که امروز بلای جان اسلام شدند، بهترین سرمایه هستند. این فرقه‌ها یار و یاور ما هستند. ما باید از آنها برای ارتباط با دنیای اسلام استفاده کنیم. آنچه ما را با اسلام آفریقا یا با اسلام در آسیای میانه ارتباط می‌دهد، همین درویشی است؛ زیرا اکثر دنیای اسلام درویش هستند، اکثر علمای دنیای اسلام درویش هستند. یعنی تابع یک فرقه هستند. همان‌طور که گذشته همه درویش بودند، عمده مفاخر ایران درویش هستند.».


یونسی در ادامه در پاسخ به این سؤال که «پس این مشکلی که در ارتباط با این فرقه در ایران به وجود آمده است، ناشی از چیست؟» گفت:


«به نظر من، این یک اشتباهی است که از طرف بخشی از حکومت و حاکمیت صورت می‌گیرد. مثلاً تا مدتی عده‌ای افراطی و تندرو، با آداب و آرایش ظاهر «اهل حق» مشکل پیدا کرده بودند و به هر بهانه‌ای با آنان برخورد می‌کردند و بنابراین عده‌ای از این دراویش، در اعتراض، دست به حرکاتی زده و به خود آسیب رساندند».


۱۳۹۷/۱/۲۹

منبع: http://www.mashreghnews.ir

۸۶

لیست نظرات